MAS Střední Vsetínsko, z. s.

Kateřinice 242
756 21 / okr. Vsetín

+420 607 016 407
+420 601 091 369
info@masstrednivsetinsko.cz
ID schránky: wi4irx2
IČ: 27053458

 


Národní síť MAS


MAS Podhostýnska, o.s.


Ministerstvo zemědělství


Státní zemědělský intervenční fond

 

Spolek pro obnovu venkova


 

Koupaliště v Mikulůvce

 

KOUPALIŠTĚ  MIKULŮVKA


Koupaliště leží v malebné obci Mikulůvka v kotlině Hostýnských vrchů při stejnojmenném potoku. Koupaliště bylo otevřeno v roce 1989 a od roku 2000 je jeho provozovatelem Agentura Aura.
Nabízí:            

    koupání v malém i velkém bazénu

    plážový volejbal

    badminton a speedminton

    petanque

    půjčovna slunečníků a lehátek

    ping pong

    stolní fotbálek

    bufet plný dobrot

 

Více zde »

 

Liptálské slavnosti - Liptál

 

LIPTÁLSKÉ SLAVNOSTI


Folklorní sdružení Lipta Liptál (dříve Soubor valašských písní a tanců Lipta) je nejstarším souborem na Valašsku. Jeho historie se píše už od roku 1930. Tehdy se na jeho založení podílel akademický malíř Jan Kobzáň, jehož kniha „O zbojníkoch a pokladoch“ se stala inspirací hlavně pro mužský sólový tanec „Zbojnický“, který má soubor stále ve svém repertoáru. Lipta má v současné době 80 členů v pěti skupinách: Malůšata, Malá Lipta, Lipta-základ, Lipta-Senioři a ženský pěvecký sbor Rokytenka. Lipta předvádí autentický folklor a ročně uskutečňuje desítky vystoupení doma i v zahraničí. Soubor je hlavním pořadatelem Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti, který se v Liptále koná už od roku 1970 pravidelně poslední víkend v srpnu. Soubor také pořádá Dětské folklorní dny vždy začátkem června – první ročník se uskutečnil v roce 1987. Ovšem nejdelší tradici má ze všech akcí organizovaných souborem Valašský bál v Liptále.

 

Více zde »

 

Mikulův mlýn - Mikulůvka

 

MIKULŮV MLÝN V MIKULŮVCE


Mlýn na soutoku Mikulůvky a Ozničky stával odedávna. Podle písemných zpráv byl na počátku 19. století stržen při povodni a roku 1810 jistý Štěpán Adámek postavil na jeho místě už zděnou budovu vodního mlýna. Ten pak 3. srpna 1886 prodali jeho dědicové Janu a Martině Mikulovým, jejichž syn Josef převzal po otci mlynářskou živnost v roce 1936.
V té době byl již mlýn vybaven elektrickým motorem o výkonu 14 kW, který dodal známý vsetínský vynálezce Josef Sousedík. Kolísání průtoku v Oznickém potoce totiž způsobovalo při metí problémy. V roce 1937 proběhla přestavba mlýna, během II. světové války pak byl k pohonu používán agregát, v němž se spalovalo dřevo a vyráběl dřevoplyn.
Po událostech roku 1948, kdy se pozvolna začalo se zaváděním řízeného hospodářství, docházelo také k rušení soukromých živností. Mikulův mlýn byl zastaven v roce 1951 a posledním dějstvím bylo zaplombování mlýnských strojů dne 22. listopadu 1957. Díky péči Josefa Mikuly zůstal mlýn i po odstávce ve velmi zachovalém stavu a v roce 1991 ho Ministerstvo kultury ČR prohlásilo za kulturní památku. Dnes je v majetku Občanského sdružení ochránců přírody Val. Meziříčí, které během roku 2010 provedlo rekonstrukci roubené části a obnovu vodního kola. Mlýn bude sloužit jako environmentální expozice o využití obnovitelných zdrojů energie.
Mlýn leží u cyklostezky Bečva.
Rekonstrukce mlýna : Opravy Mikulova mlýna a jeho vybavení probíhaly v roce 2010. Pod dohledem Národního památkového ústavu Kroměříž byla stabilizována a opravena roubená část stavby včetně střešní krytiny, podlah, komína a elektroinstalace. Unikátním počinem pak bylo zhotovení repliky vodního kapsového kola s krátkým náhonem podle dokumentace schválené NPÚ.
Vodní kolo jako pohon mlýna bylo na počátku minulého století nahrazeno elektromotorem z dílny známého vsetínského podnikatele a vynálezce Josefa Sousedíka. Časem shnilo a bylo odstraněno. Výkresová dokumentace se nezachovala, proto pátrali členové ČSOP společně s nedávno zesnulým historikem PhDr. Janem Krbou v nejrůznějších archivech po dokumentech, které by mohly sloužit k obnově kola. Zpracování projektu a nové dokumentace upravené pro podmínky mlýna v Mikulůvce se ujal ak. arch. Antonín Závada.
Po opravách a dovybavení interiéru mlýn znovu ožije jako centrum pro pořádání environmentálních osvětových akcí se stálou expozicí o historii mlynářství, rodině bývalého majitele Jana Mikuly a o obci Mikulůvka.

 

Více zde »

 

Svantovítova skála - Malá Bystřice

 

SVANTOVÍTOVA SKÁLA

Přírodní památka Svantovítova skála se nachází na severovýchodním zalesněném hřbetu vrchu Štípa (706,8 m n. m.) ve Vsetínských vrších, 1 km západně od obce Malá Bystřice, nedaleko vodní nádrže Bystřička. Byla vyhlášena v roce 1999 a její výměra je 0,16 ha. Svantovítova skála je tvořena pískovcovými skalními stěnami o délce asi 500 m (nejvyšší má 12 m). Největší skalní bloky se jmenují Ploutev a Svatka. Další skalní útvary se nacházejí v nedaleké Přírodní rezervaci Klenov.
Název Svantovítova skála je odvozen od slovanského boha Svantovíta, který býval zobrazován s mečem a rohem hojnosti, a sdružuje v sobě vlastnosti božstva válečného i hospodářského. Ve stěně skály Svatka je na její severní straně vytesán nápis "Svantovít 1924".
Lokalita slouží také k horolezeckému výcviku. Celkem zde bylo vyznačeno 35 cest. Skalní útvary jsou porostlé lišejníky a mechy: jestřábníkem zedním (Hieracium murorum) a osladičem obecným (Polypodium vulgare).
Otevírací doba - Celoročně volně přístupné
Přístup  - Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, na 6.5 km směr Vsetín odbočit v obci Bystřička doleva. Ideální je zaparkovat na parkovišti u hráze vodní nádrže Bystřička (dobré výchozí místo k 1,6 km vzdálenému Klenovu, je zde umístěna první informační tabule NS Klenov).
Turistické trasy: 500 m východně od modré  Vsetín - vodní nádrž Bystřička - Klenov - Rožnov pod Radhoštěm
Naučné stezky - NS Klenov - Vodní nádrž Bystřička - Klenov - Dušná; trojúhelníky na stromech je značená asi 500m  dlouhá odbočka z NS Klenov

 

 

Více zde »

 

Seznam restaurací a ubytování v MAS SV

 

SEZNAM RESTAURAČNÍCH A UBYTOVACÍCH ZAŘÍZENÍ V MAS STŘEDNÍ VSETÍNSKO

 

Více zde »

 

Přehrada Bystřička

 

REKREAČNÍ OBLAST - PŘEHRADA BYSTŘIČKA


Přehrada Bystřička byla vybudována v letech 1907 - 1912  na potoku Bystřice.

Téměř čtyřicetihektarová plocha  láká milovníky koupání a vodních sportů.

V okolí se nachází řada restaurací a ubytování - campy, chatky, chalupy, penziony.

Přilehlým okolím prochází naučná stezka Jana Karafiáta, naučná stezka Klenov.

Pro cykloturisty je vhodná cyklotrasa č. 501 z Valašského Meziříčí po Vsetín.

 

Více zde »

 

Naučná stezka Klenov - Přehrada Bystřička

 

NAUČNÁ STEZKA KLENOV


Náročnost: střední
Přírodovědně-historická naučná stezka v 10 zastaveních představuje geologické, botanické i zoologické zajímavosti Javorníků v okolí skalního masivu Klenov. Je dlouhá 7 km a je vhodná pro pěší i cyklisty na horských kolech, v zimě i pro běžkaře. .
Naučná stezka sleduje modrou turistickou značku a začíná u přehrady Bystřička nedaleko hotelu Klenov, kde vás panel seznámí s historií přehrady. Trasa vede jižním směrem k zastavení u přírodní rezervace pod vrchem Klenov (678 m n. m.). Dalším stanovištěm je pak Zámčisko, kde stávala ve středověku tvrz. Čtvrté zastavení je u lesní tůně, kterou pro obojživelníky v mokřadu prohloubili ochránci přírody. Následující zastávka umožňuje odbočení k přírodní památce Svantovítovy skály, 500 m dlouhým pískovcovým stěnám. Trasa pokračuje k přírodní památce Louky pod Štípou, jednomu z nejstarších chráněných území na Vsetínsku. Pod kótou Vršky (693 m n. m.) vám zastávka přiblíží původní smíšené lesy této oblasti. Osmé zastavení je Na Skalí u rozcestí nad obcí Růžďka, a seznámí vás s historií obce. Další zastavení, pod Brdem (718 m n. m.), připomíná okolnosti boje za náboženskou svobodu v roce 1777. Trasa naučné stezky končí u osady Dušná na rozcestí k Vsackému Cábu.
Trasu naučné stezky je možné absolvovat v průběhu celého roku. Nejvíce z přírody však je možné pozorovat od jara do podzimu. V květnu je možné v lesní tůni pozorovat čolky hoské, skokany hnědé a kuňku žlutobřichou, na loukách pak zejména bohatství středoevropských zemních orchidejí, prstnatce listnaté a májové, pětiprstky žežulník, hlavinky horské, kruštíky bahenní. V srpnu při příznivém vlhkém počasí můžete nalézt zajímavou houbu květnatec Archerův, podobnou mořské hvězdici, které se do Evropy rozšířila v minulém století z Austrálie dovozem bavlny a dalšího zboží.
O stezku pečuje ZO ČSOP Valašské Meziříčí. 

Více zde »

 
Aktuality

03.05.2018 | Pozvánka na seminář v 2. výzvě PRV

 

MAS Střední Vsetínsko, z. s. Vás srdečně zve na Seminář ve 2. výzvě PRV, který se bude konat 9. 5. 2018, od 14:00 hod. v sále Kulturního domu v Kateřinicích (budova Obecního úřadu).

Z organizačních důvodů prosíme zájemce, aby potvrdili svoji účast na semináři na email:info@masstrednivsetinsko.cz.

 

Více zde »

 

03.05.2018 | PŘÍJEM ŽÁDOSTÍ VE 2. VÝZVĚ PROGRAMU ROZVOJE VENKOVA

 

MAS Střední Vsetínsko, z. s. vyhlašuje příjem žádostí ve 2. Výzvě PRV od 10. 5. 2018 do 25. 5. 2018. Více informací v sekci Výzvy - Výzvy PRV - 2. Výzva. 

 

Více zde »

 

05.04.2018 | VYHLÁŠENÍ 1. VÝZVY BEZPEČNÁ DOPRAVA A 2. VÝZVY KVALITNÍ VZDĚLÁVÁNÍ z IROP

 

 

MAS Střední Vsetínsko, z. s. vyhlásila dne 5. 4. 2018 1. výzvu BEZPEČNÁ DOPRAVA  a 2. výzvu KVALITNÍ VZDĚLÁVÁNÍ v rámci Integrovaného regionálního operačního programu na období 2014-2020 v souladu se Strategií CLLD. Výzva s názvem "Bezpečná doprava" je zaměřena na zvyšování bezpečnosti dopravy v obcích na území MAS Střední Vsetínsko, z.s. Výzva s názvem "Kvalitní vzdělávání" je zaměřena na zvyšování kvality vzdělávání v mateřských a základních školách a v oblasti zájmového a neformálního vzdělávání na území MAS Střední Vsetínsko, z.s. Více v sekci Výzvy - Výzvy IROP - 1. a 2. VÝZVA.

 

 

Více zde »

 

13.02.2018 | PODĚKOVÁNÍ Zlínskému kraji za spolufinancování režijních nákladů

 

MAS Střední Vsetínsko, z. s. děkuje Zlínskému kraji za spolufinancování vlastního podílu  režijních nákladů v souladu s projektem podpořeným vrámci 6. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu "Zlepšení řídících a administrativních schopností MAS", prioritní osa 06.4 "Komunitně vedený místní rozvoj" S.C. 4.2 "Posílení kapacit komunitně vedeného místního rozvoje za účelem zlepšení řídících a administrativních schopností místních akčních skupin.

 

 

 

Více zde »

 

17.01.2018 | MAS Střední Vsetínsko, z. s. a Místní akční plán rozvoje vzdělávání ve správním obvodu ORP Vsetín II

 
 

Více zde »

 

Zobrazit všechny aktuality
 
 

 
 

Kalendář akcí

květen 2018
Po
Út
St
Čt
So
Ne
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Činnost kanceláře MAS byla podpořena neinvestiční dotací Zlínského kraje

PODĚKOVÁNÍ ZA PODPORU ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE

Děkujeme za finanční podporu Zlínskému kraji a to ve formě Návratné finanční výpomoci ve výši 233.300 Kč z rozpočtu kraje. Podpora nám pomohla předfinancovat chod naší MAS Střední VSetínsko, z. s. během přípravy Strategie komunitně vedeného místního rozvoje v začátcích její implementace v letech 2014 - 2017.

 

 

 
 
 
 

Členské obce | Aktuality | Zajímavosti regionuRealizované projekty | Kontakt